2.0g of H2 gas is adsorbed on 2.5g platinum powder at 300K and 1 bar pressure. The volume of the gas adsorbed per gram of the adsorbent is ______________mL.

(Given : R = 0.083 L bar K-1 mol-1)

2 Views|Posted 4 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
4 months ago

Volume of H2 adsorbed = n R T P = 2 * 0 . 0 8 3 * 3 0 0 2 * 1 = 2 4 . 9 l i t = 2 4 9 0 0 m l  

Therefore volume of gas adsorbed per gram of the adsorbent =  2 4 9 0 0 2 . 5 = 9 9 6 0  

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Emulsion is a colloidal solution of liquid in liquid.

Haemoglobin is a positive colloid. Hence greater is the charge of anion, more effective will be the coagulation of haemoglobin.

Therefore,

Correct order of coagulating power is

 

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Chemistry Ncert Solutions Class 12th 2023

Chemistry Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering