If the initial pressure of a gas is 0.03 atm, the mass of the gas adsorbed per gram of the adsorbent is____________* 10-2g.

2 Views|Posted 7 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
7 months ago

Using, Freundlich adsorption isotherm ;

x m = k . p 1 / n       ………………. (i)

l o g x m = 1 n l o g p + l o g k                

Comparing with y = mx + C

Slope = 1 n  = 1

Intercept, log k = 0.602

log k = log 4

k = 4

from equation (i)

  x m = 4 * ( 0 . 0 3 ) 1              

= 0.12

= 12 * 10-2

So, 12 * 10-2 g of gas is adsorbed per gram of adsorbent,

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Emulsion is a colloidal solution of liquid in liquid.

Haemoglobin is a positive colloid. Hence greater is the charge of anion, more effective will be the coagulation of haemoglobin.

Therefore,

Correct order of coagulating power is

 

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Chemistry NCERT Exemplar Solutions Class 12th Chapter Five 2025

Chemistry NCERT Exemplar Solutions Class 12th Chapter Five 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering