The wavelength of electrons accelerated from rest through a potential difference of 40 kV is x * 10-12m. The value of x is________. (Nearest Integer)
Given : Mass of electron = 9.1 * 10-31kg
Charge on an electron = 1.6 * 10-19C
Planck's constant = 6.63 * 10-34Js
The wavelength of electrons accelerated from rest through a potential difference of 40 kV is x * 10-12m. The value of x is________. (Nearest Integer)
Given : Mass of electron = 9.1 * 10-31kg
Charge on an electron = 1.6 * 10-19C
Planck's constant = 6.63 * 10-34Js
Similar Questions for you
The process of settling of colloidal particles is
In physisorption multimolecular layers are formed on solid surface.
Emulsion is a colloidal solution of liquid in liquid.
Haemoglobin is a positive colloid. Hence greater is the charge of anion, more effective will be the coagulation of haemoglobin.
Therefore,
Correct order of coagulating power is
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Chemistry Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering

