A Car can cover a bridge in 28 minutes at the speed of 32 km/hr. If a motorcycle can cover the same bridge in 20 minutes, then what will be the speed of motorcycle?
A Car can cover a bridge in 28 minutes at the speed of 32 km/hr. If a motorcycle can cover the same bridge in 20 minutes, then what will be the speed of motorcycle?
Distance is same. So, speed will be inversely propornonel to time.
Ratio of time taken by car and motorcycle = 28 : 20
= 7 : 5
So, ratio of speed of car and motorcycle = 5 : 7
5/7 = 32/M
M = (32*7)/5 = 44.8 km/hr
Similar Questions for you
It's difficult but in some colleges you may can get
is collinear with
⇒ = …(1)
is collinear with
⇒ …(2)
From (1) and (2)
->
and
, put sin3x + cos3x = t(3 sin2x×cosx – 3cos2xsinx) dx = dt
->
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Quantitative Aptitude Prep Tips for MBA 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering