13.2 Molar volume is the volume occupied by 1 mol of any (ideal) gas at standard temperature and pressure (STP: 1 atmospheric pressure, 0 °C). Show that it is 22.4 litres.
13.2 Molar volume is the volume occupied by 1 mol of any (ideal) gas at standard temperature and pressure (STP: 1 atmospheric pressure, 0 °C). Show that it is 22.4 litres.
0 Views|Posted 9 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
Answered by
9 months ago
13.2 The ideal gas equation relating to pressure (P), volume (V) and absolute temperature (T) is given by the relation
PV = nRT, where
R is the universal gas constant = 8.314 J /mol/K
N = number of moles = 1 (given)
T = standard temperature = 273 K
P = standard pressure = 1 atm = 1.013 N/
Therefo
Similar Questions for you
PV = nRT
->Pµn
->Ratio=
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering


