13.7 Estimate the average thermal energy of a helium atom at (i) room temperature (27 °C), (ii) the temperature on the surface of the Sun (6000 K), (iii) the temperature of 10 million Kelvin (the typical core temperature in the case of a star).

4 Views|Posted 9 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
9 months ago

13.7 (i) At room temperature, T = 27 ? = 300 K

kB is Boltzmann constant = 1.38 *10-23 m2kgs-2K-1

Average thermal energy = 32kBT = 3*1.38*10-23*3002 = 6.21 *10-21 J

Hence, the average thermal energy of a helium atom at room temperature is 6.21 *10-21 J

(ii) On the surface of the Sun, T = 6000 K

Hence average thermal energy = 32kBT = 3*1.38*10-23*60002 = 1.242 *10-19 J

Hence, the average

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering