8.12 A rocket is fired from the earth towards the sun. At what distance from the earth's centre is the gravitational force on the rocket zero? Mass of the sun = 2*1030 kg, mass of the earth = 6*1024 kg. Neglect the effect of other planets etc. (orbital radius = 1.5 * 1011 m).
8.12 A rocket is fired from the earth towards the sun. At what distance from the earth's centre is the gravitational force on the rocket zero? Mass of the sun = 2*1030 kg, mass of the earth = 6*1024 kg. Neglect the effect of other planets etc. (orbital radius = 1.5 * 1011 m).
8.12
Mass of the Sun, = kg, Mass of the Earth, = kg
Orbital radius, r = m
Let the mass of the rocket be, m

Let x be the distance from the centre of the Earth where the gravitational force acting on satellite P becomes zero.
From Newton's law of gravitation, we can equate gravitational forces acting
Similar Questions for you
Q.4.6 Establish the following vector inequalities geometrically or otherwise:
(a) |a+b| < |a| + |b|
(b) |a+b| > |a|? |b|
(c) |a? b| < |a| + |b|
(d) |a? b| > |a|? |b|
velocity of a freely falling body is v=
And
-1
The wavelength of a photon needed to remove a proton from a nucleus which is bound to the nucleus with 1 MeV energy is nearly
a) 1.2 nm (b) 1.2 x 10-3 nm
(c) 1.2 x 10-6 nm (d). 1.2 x 10 nm
Ans.8.1
(a) No. Unlike electrical forces, gravitational force is independent of the status of the objects.
(b) Yes, the size of the space station is large enough and the astronaut will detect the change in Earth's gravity.
(c) Tidal effect depends inversely upon the cube of the distance
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...
Didn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering
