8.13 How will you 'weigh the sun', that is estimate its mass? The mean orbital radius of the earth around the sun is 1.5 * 108 km.

2 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Orbital radius of the Earth around the Sun, r = 1.5 * 108 km = 1.5 * 1011 m

Time taken by the Earth to complete 1 revolution around the Sun, T = 1 year = 365.25 days = 365.25 * 24 *24*60*60s

Universal gravitational constant, G = 6.67 *10-11 N m2/kg2

Thus, mass of the Sun can be calculated as,

M = 4π2r3GT2 = 4* (3.1416)2* (1.5*1011)36.67*10-11* (365.25*24*60*60)2 = 2.0 *1030 kg

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering