8.14 A Saturn year is 29.5 times the earth year. How far is the Saturn from the sun if the earth is 1.50 * 108 km away from the Sun?

4 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Distance of the Earth from the Sun, re = 1.50 * 108 km = 1.5 * 1011 m

Time period of the Earth = Te , Time period of the Saturn Ts = 29.5Te

Distance of Saturn from the Sun = rs

From Kepler's 3rd law of planetary motion, we have T =( 4π2r3GM)1/2

For Saturn and Sun, we can write, rs3re3 = Ts2Te3

rs = re(29.5TeTe)2/3 = 1.5 * 1011*(29.51)2/3 = 1.4 X 1012 m

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering