8.17 A rocket is fired vertically with a speed of 5 km s-1 from the earth's surface. How far from the earth does the rocket go before returning to the earth? Mass of the earth = 6.0 * 1024 kg; mean radius of the earth = 6.4 * 106 m; G = 6.67 * 10–11 N m2 kg2.

6 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Velocity of the rocket, v = 5 km/s = 5 *103 m/s

Mass of the Earth, Me = 6.0 * 1024 kg

Radius of the Earth, Re = 6.4 * 106 m

Height reached by rocket mass, m = h

At the Earth's surface

Total energy of the rocket = Kinetic energy + Potential energy = 12 m v2 + ( -GmMeRe )

At highest point h, v = 0, and potential energy = -GmMeRe+h

Tota

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering