8.20 Two stars each of one solar mass (= 2*1030 kg) are approaching each other for a head on collision. When they are a distance 109 km, their speeds are negligible. What is the speed with which they collide? The radius of each star is 104 km. Assume the stars to remain undistorted until they collide. (Use the known value of G).

14 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Mass of each star, M = 2 * 1030 kg, Radius of each star, R = 104 km = 107 m

Distance between stars, r = 109 km = 1012 m

For negligible speed, v = 0

The total energy of two stars separated at a distance r

-GMMr+12mv2 = -GMMr ……..(i)

Now, consider the case when the stars are about to collide. Velocity of the stars = V, distance b

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering