8.22 As you have learnt in the text, a geostationary satellite orbits the earth at a height of nearly 36,000 km from the surface of the earth. What is the potential due to earth's gravity at the site of this satellite? (Take the potential energy at infinity to be zero). Mass of the earth = 6.0*1024 kg, radius = 6400 km.

1 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Mass of the Earth, M = 6.0 *1024 kg

Radius of the Earth, R = 6400 km = 6.4 *106 m

Height of geostationary satellite from the surface of the Earth, h = 36000 km = 3.6 *107 m

Gravitational potential energy due to Earth's gravity at height h:

-GM (R+h)

-6.67*10-11*6.0*10243.6*107+6.4*106 = -6.67*6.0*10134.24*107 = - 9.44 *106 J/kg

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering