8.24 A spaceship is stationed on Mars. How much energy must be expended on the spaceship to launch it out of the solar system? Mass of the space ship = 1000 kg; mass of the sun = 2*1030 kg; mass of mars = 6.4*1023 kg; radius of mars = 3395 km; radius of the orbit of mars = 2.28 *108 km; G = 6.67*10-11 N m2 kg–2.

3 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Mass of the spaceship, ms = 1000 kg

Mass of the Sun, M = 2 * 1030 kg

Mass of Mars, mm = 6.4*1023 kg

Orbital radius of Mars, R = 2.28 *108 km = 2.28 *1011 m

Radius of Mars, r = 3395 km = 3.395 *106m

Universal Gravitational constant, G = 6.67*10-11 N m2 kg–2

Potential energy of the spaceship due to the gravitational

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering