A block of mass 2 kg is placed on a disc which is rotating at constant angular velocity 4 rad/s. Find the friction force (in N) between block and disc if block is not sliding.
A block of mass 2 kg is placed on a disc which is rotating at constant angular velocity 4 rad/s. Find the friction force (in N) between block and disc if block is not sliding.
3 Views|Posted 4 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
Answered by
4 months ago
Block is not slipping, so
f = mrw2 = 2 * 1 * 16 = 32
Similar Questions for you
From A to B the process is isobaric

= W = 2 × R (600 - 350)
= 500 R
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering






