A copper block of mass 5.0kg is heated to a temperature of 5 0 0 ° C  and is placed on a large ice block. What is the maximum amount of ice that can melt?

[Specific heat of copper : 0.39 J g-1 0C-1 and latent heat of fusion of water : 335 J g-1]

Option 1 - <p>2.91 kg</p>
Option 2 - <p>3.9 Kg</p>
Option 3 - <p>4 Kg</p>
Option 4 - <p>2 Kg</p>
3 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
R
6 months ago
Correct Option - 1
Detailed Solution:

Heat Released by block = Heat gain by large Ice block

m c Δ T = M i c e L

5 * 0.39 * 500 = mice * 335

m i c e = 5 * 0 . 3 9 * 5 0 0 3 3 5

= 2.91 kg

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Given

6a2 = 24

a2 = 4

a = 2m

Δ v = v ( γ ) Δ T

= 3 α v Δ T

= 3 × 5 × 1 0 4 × ( a 3 ) × 1 0

= 3 × 5 × 1 0 4 × 8 × 1 0

= 1 2 0 × 1 0 3 = 1 . 2 × 1 0 5 c m 3

 

This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar

(a), (d) During the process AB temperature of the system is 00C . hence it represents phase change that is transformation of ice into water while temperature remains 00C.

BC represents rise in temperature of water from 00C to 1000C. now

...Read more

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering