A hydrogen atom in its ground state absorbs 10.2 eV of energy. The angular momentum of electron of the hydrogen atom will increase by the value of:
(Given, Planck's constant = 6.6 * 10-34 Js).
A hydrogen atom in its ground state absorbs 10.2 eV of energy. The angular momentum of electron of the hydrogen atom will increase by the value of:
(Given, Planck's constant = 6.6 * 10-34 Js).
Option 1 - <p>2.10 × 10<sup>-34</sup>Js </p>
Option 2 - <p><span class="mathml" contenteditable="false"> <math> <mrow> <mn>1</mn> <mo>.</mo> <mn>0</mn> <mn>5</mn> <mo>×</mo> <mn>1</mn> <msup> <mrow> <mn>0</mn> </mrow> <mrow> <mn>3</mn> <mn>4</mn> </mrow> </msup> <mi>J</mi> <mi>s</mi> </mrow> </math> </span></p>
Option 3 - <p>3.15 × 10<sup>-34</sup>Js</p>
Option 4 - <p>4.2 × 10<sup>-</sup><sup>34</sup>Js</p>
2 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
Answered by
6 months ago
Correct Option - 2
Detailed Solution:
Given absorb energy = 10.2 eV
n = 2
Similar Questions for you
Kindly go through the solution
Change in surface energy = work done
|DE0| = –10.2

]
= 3 m/s
n = 4
Number of transitions =
Kinetic energy: Potential energy = 1 : –2
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

Physics Atoms 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering

