A mass m is placed at P a distance h along the normal through the centre O of a thin circular ring of mass M and radius r. If the mass is removed further away such that OP becomes 2h, by what factor the force of gravitation will decrease, if h = r ?

1 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
8 months ago

This is a  Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Explanation- Gravitational force at h height F = G M m h ( r 2 + h 2 ) 3 / 2

When mass is displaced upto distance 2h then

F'= G M m 2 h [ r 2 + ( 2 h ) ] 2 ] 3 2

= 2 G M m h r 2 + 4 h 2 3 2

When h = r then F= G M m h [ r 2 + ( r ) 2 ] 3 / 2

So F = G M m 2 2 r 2

F'= 2 G M m r r 2 + 4 r 2 3 2 = 2 G M m 5 5 r 2

F ' F = 4 2 5 5

F' = 4 2 5 5 F

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Eight 2025

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Eight 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering