A mass of 2 kg is attached to the spring of spring constant 50 Nm-1. The block is pulled to a distance of 5cm from its equilibrium position at x = 0 on a horizontal frictionless surface from rest at t = 0. Write the expression for its displacement at anytime t.

2 Views|Posted 7 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
7 months ago

This is a short answer type question as classified in NCERT Exemplar

Consider the diagram of the spring block system. It is a SHM with amplitude of 5cm about the mean position

Spring constant k=50N/m

Mass =2kg

Angular frequency w= k w = 50 2 = 5 r a d / s

Y (t)= Asin (wt+ )

Y (0)=Asin (w * 0 + )

sin =1 = π 2

y (t)=Asin (wt+ π 2 ) = Acosw

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Fourteen 2025

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Fourteen 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering