A particle is thrown vertically upward. Its velocity at half of the maximum height is 10m/s. The maximum height attained by it is (g=10 ms–2) :–
A particle is thrown vertically upward. Its velocity at half of the maximum height is 10m/s. The maximum height attained by it is (g=10 ms–2) :–
Option 1 - <p>8m</p>
Option 2 - <p>20m</p>
Option 3 - <p>10m</p>
Option 4 - <p>16m</p>
1 Views|Posted 3 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
Answered by
3 months ago
Correct Option - 3
Detailed Solution:
Similar Questions for you
From A to B the process is isobaric

= W = 2 × R (600 - 350)
= 500 R
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Eight 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering







