A satellite is to be placed in equatorial geostationary orbit around earth for communication.
(a) Calculate height of such a satellite.
(b) Find out the minimum number of satellites that are needed to cover entire earth so that at least one satellites is visible from any point on the equator.
[M = 6 * 1024 kg, R = 6400 km, T = 24h, G = 6.67 * 10-11 SI units

A satellite is to be placed in equatorial geostationary orbit around earth for communication.
(a) Calculate height of such a satellite.
(b) Find out the minimum number of satellites that are needed to cover entire earth so that at least one satellites is visible from any point on the equator.
[M = 6 * 1024 kg, R = 6400 km, T = 24h, G = 6.67 * 10-11 SI units

Explanation- mass of earth M = 6
Radius of the earth , R = 6400km= 6.4
T=24h= 24
G = 6.67 10-11Nm2/kg2
(a) Time period T =
= 2
= ( )1/3
( )1/3-R
So after solving we get h = 3.59
(b) If satellite is at height h from the earth
Similar Questions for you
->R3 = (R + x)2 (R – x)
->R3 = (R2– x2) (R + x)
->x2 + Rx – R2 = 0
R is not correct.
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Eight 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering



