A small spherical ball of radius 0.1mm and density 104kgm-3 falls freely under gravity through a distance h before entering a tank of water. If, after entering the water the velocity inside water, then the value of h will be_________ m.

(Given g = 10 ms-2, viscosity of water = 1.0 * 10-5 N-sm-2).

4 Views|Posted 4 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
4 months ago

Since velocity does not change, so acceleration will be zero.

mg = FB + Fv 4 π 3 r 3 ρ g = 4 π 3 r 3 σ g + 6 π η r v

v = 2 r 2 ( ρ σ ) g 9 η = 2 * 0 . 1 * 0 . 1 * 1 0 6 * ( 1 0 4 1 0 3 ) * 1 0 9 * 1 . 0 * 1 0 5

h = 4 0 0 2 g = 2 0 m

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Surface tension is the force acting on the surface of the liquid.

Bernoulli's principle states that in a steady flow, the sum of pressure, kinetic energy per unit volume, and potential energy per unit volume remains constant.

Yes, the Mechanical properties of fluids class 11th physics is important in NEET. On average, 1-2 questions would be asked from this chapter, which you can cover from the Class 11th Mechanical Properties of Fluids notes.

The main mechanical properties of fluids are exerting pressure, resisting flow or viscosity, forming surface tension, following Bernoulli's principle, and moving in a streamline.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Mechanical Properties of Fluids 2025

Physics Mechanical Properties of Fluids 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering