A train, standing in a station yard, blows a whistle of frequency 400 Hz in still air. The wind starts blowing in the direction from the yard to the station with a speed of 10m/s. Given that the speed of sound in still air is 340m/s,

(a) The frequency of sound as heard by an observer standing on the platform is 400Hz.

(b) The speed of sound for the observer standing on the platform is 350m/s.

(c) The frequency of sound as heard by the observer standing on the platform will increase.

(d) The frequency of sound as heard by the observer standing on the platform will decrease.

4 Views|Posted 7 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
7 months ago

This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar

(a, b) vo=400Hz, v=340m/s

Vm=10m/s

(a) as both source and observer are stationary, hence frequency observed will be same as natural frequency vo=400Hz

(b) the speed of sound v=v+vw= 340+10=350m/s

(c) there will be on effect on frequency

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Fifteen 2025

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Fifteen 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering