A transverse harmonic wave on a string is described by y (x,t) = 3.0 sin (36t + 0.018x + π/4) where x and y are in cm and t is in s. The positive direction of x is from left to right.

(a) The wave is travelling from right to left.

(b) The speed of the wave is 20m/s.

(c) Frequency of the wave is 5.7 Hz.

(d) The least distance between two successive crests in the wave is 2.5 cm.

3 Views|Posted 7 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
7 months ago

This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar

(a, b, c) y (x, t)=30sin (36t+0.018x+ π 4 )

Y=asin (wt+kx+ )

(a) as the equation involves positive sign with x . hence the wave is travelling from right to left. Hence option a is correct.

(b) W=36

2 π v = 36

v = 36 2 π = 18 π

k = 0.018 = 2 π λ

2 π v v λ = 0.018

w/v=0.018

v=2000cm/s=20m/s

(c)

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Fifteen 2025

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Fifteen 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering