A uniform disc of mass 2kg and radius 50mm is released form rest on a smooth incline plane as shown. If the length of incline equals 160cm, the time taken by the disc to arrive at bottom equals

 

Option 1 - <p>1 s</p>
Option 2 - <p>0.8 s</p>
Option 3 - <p>0.6 s</p>
Option 4 - <p>0.5 s</p>
153 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
5 months ago
Correct Option - 2
Detailed Solution:

Since plane is smooth hence motion is only translational

a = g s i n θ = 1 0 * 1 2 = 5 m / s 2              

s = u t + 1 2 a t 2            

1 . 6 = 0 + 1 2 * 5 * t 2            

t 2 = 3 . 2 5 = 0 . 6 4 = 0 . 8 s e c .            

 

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering