A vessel contains 16g of hydrogen and 128g of oxygen at standard temperature and pressure. The volume of the vessel in cm3 is

Option 1 - <p>72 × 10<sup>5</sup>&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>
Option 2 - <p>32 × 10<sup>5</sup></p>
Option 3 - <p>27 × 10<sup>4</sup></p>
Option 4 - <p>54 × 10<sup>4</sup></p>
2 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
6 months ago
Correct Option - 3
Detailed Solution:

According to question, we can write

Total moles of gas = n = nOxygen + nOxygen162+12832=12moles

Volume of gas = 12 * 22.4 litre = 268.8 litre = 2.688 * 105 cm3 27*104cm3

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering