A vessel contains 16g of hydrogen and 128g of oxygen at standard temperature and pressure. The volume of the vessel in cm3 is:
A vessel contains 16g of hydrogen and 128g of oxygen at standard temperature and pressure. The volume of the vessel in cm3 is:
According to question, we can write
Total moles of gas = n = nOxygen + nOxygen =
Volume of gas = 12 * 22.4 litre = 268.8 litre = 2.688 * 105 cm3
Similar Questions for you
Viscosity = Pascal . Second
=
= x = 1, x + 2y = -1, -x + z = 1
y = -1, Z = 0
Viscosity = [P1A-1T0]
1 msD = 1mm
10 vsD = 9msD
1vsD = 0.9 MsD
L.C. = 1MSD – 1VSD = 1 – 0.9 = 0.1 mm
Zero error = 4LC = 0.4 mm
Reading = MSR + VSR + correction
= 4.1 cm + 6 * .01 cm + (-0.04 cm) = (4.1 + 0.06 – 0.04) cm
= 4.12 cm = 412 * 10-2 cm
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b, d) We know that one light year = 9.46 = distance that light travels in 1 year with a speed 3 m/s
1 par sec =3.08 = distance at which average radius of earth’s orbit subtends an angle of par second.
Here second and year represent t
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering