An aeroplane, with its wings spread 10m, is flying at a speed of 180 km/h in a horizontal direction. The total intensity of earth's field at that part is 2.5 * 10-4Wb/m2 and the angle of dip is 60°. The emf induced between the tips of the plane wings will be…………..

Option 1 - <p>88.37mV</p>
Option 2 - <p>54.125mV</p>
Option 3 - <p>62.50mV</p>
Option 4 - <p>108.25mV</p>
7 Views|Posted 4 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
4 months ago
Correct Option - 4
Detailed Solution:

Bv = B sin 60°

-> B v = 2 . 5 * 1 0 4 * 3 2

E m f = B v * v * l = 2 . 5 * 1 0 4 * 3 2 * 1 8 0 * 5 1 8 * 1 = 1 0 8 . 2 5 * 1 0 3 v o l t s        

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

U B = 1 2 L l 2 . . . . . . . . . . . . ( i )

PR = l2R

=> 640 = (8)2 R

R = 1 0 Ω

from (i) 64 = 1 2 × L × ( 8 ) 2

L = 2H

l = L R = 2 1 0 = 0 . 2 s e c o n d        

...Read more

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering