An particular hydrogen like ion emits radiation of frequency 2.92 * 1015 Hz when it makes transition from n = 3 to n = 1. The frequency in Hz of radiation emitted in transition from n = 2 to n = 1 will be:
An particular hydrogen like ion emits radiation of frequency 2.92 * 1015 Hz when it makes transition from n = 3 to n = 1. The frequency in Hz of radiation emitted in transition from n = 2 to n = 1 will be:
Option 1 - <p>2.46 × 10<sup>15</sup></p>
Option 2 - <p>4.38 × 10<sup>15</sup></p>
Option 3 - <p>6.57 × 10<sup>15</sup></p>
Option 4 - <p>0.44 × 10<sup>15</sup></p>
2 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
Answered by
6 months ago
Correct Option - 1
Detailed Solution:
f2 = f1 x
Similar Questions for you
Kindly go through the solution
Change in surface energy = work done
|DE0| = –10.2

]
= 3 m/s
n = 4
Number of transitions =
Kinetic energy: Potential energy = 1 : –2
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

Physics Atoms 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering

