For a transverse wave traveling along a straight line, the distance between two peaks (crests) is 5 m, while the distance between one crest and one trough is 1.5 m. The possible wavelengths (in m ) of the waves are:
For a transverse wave traveling along a straight line, the distance between two peaks (crests) is 5 m, while the distance between one crest and one trough is 1.5 m. The possible wavelengths (in m ) of the waves are:
Option 1 - <p>1,3,5, .</p>
Option 2 - <p>1, 1/3, 1/5, ....<br><!-- [if !supportLineBreakNewLine]--><br><!--[endif]--></p>
Option 3 - <p>5, 5/3, 5/5, ....</p>
Option 4 - <p>1,2,3, ....</p>
6 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
Answered by
5 months ago
Correct Option - 2
Detailed Solution:
(n)λ = 5
(n, m): Integers
(2m+1)/2)λ = 3/2
⇒ (3/2)/5 = (2m+1)/ (2n)
⇒ 3n = 10m + 5
N, m are integers.
So, m = 1, n = 5, λ = 1
m = 4, n = 15, λ = 1/3
m = 7, n = 25, λ = 1/5
Similar Questions for you
The acceleration of wave is g/2. Its speed increases as it moves up. So answer is (2)
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering




