Number of molecules in a volume of 4 cm³ of a perfect monoatomic gas at some temperature T and at a pressure of 2 cm of mercury is close to? (Given, mean kinetic energy of a molecule (at T) is 4 * 10⁻¹⁴erg, g = 980 cm/s², density of mercury = 13.6 g/cm³ )
Number of molecules in a volume of 4 cm³ of a perfect monoatomic gas at some temperature T and at a pressure of 2 cm of mercury is close to? (Given, mean kinetic energy of a molecule (at T) is 4 * 10⁻¹⁴erg, g = 980 cm/s², density of mercury = 13.6 g/cm³ )
Option 1 - <p>5.8 × 10¹⁸</p>
Option 2 - <p>4.0 × 10¹⁶</p>
Option 3 - <p>5.8 × 10¹⁶</p>
Option 4 - <p>4.0 × 10¹⁸</p>
3 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
Answered by
5 months ago
Correct Option - 4
Detailed Solution:
Use the equation to find ' N ':
P = 2/3 (v) (N/V) (1/2 mu²)
Similar Questions for you
PV = nRT
->Pµn
->Ratio=
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering


