Shown in the figure is rigid and uniform one meter long rod AB held in horizontal position by two strings tied to its ends and attached to the ceiling. The rod is of mass 'm' and has another weight of mass 2m hung at a distance of 75 cm from A. The tension in the string at A is:
Shown in the figure is rigid and uniform one meter long rod AB held in horizontal position by two strings tied to its ends and attached to the ceiling. The rod is of mass 'm' and has another weight of mass 2m hung at a distance of 75 cm from A. The tension in the string at A is:
Option 1 - <p>0.75mg</p>
Option 2 - <p>1mg<br><!-- [if !supportLineBreakNewLine]--><br><!--[endif]--></p>
Option 3 - <p>2mg</p>
Option 4 - <p>0.5mg</p>
11 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
Answered by
5 months ago
Correct Option - 2
Detailed Solution:
. τ? about B is zero at equilibrium
T?100 - mg*50 – 2mg*25 = 0
T?100 = 100mg
T? = 1mg
Similar Questions for you
From A to B the process is isobaric

= W = 2 × R (600 - 350)
= 500 R
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

Physics System of Particles and Rotational Motion 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering





