Suppose you have taken a dilute solution of oleic acid in such a way that its concentration becomes 0.01cm³ of oleic acid per cm³ of the solution. Then you make a thin film of this solution (monomolecular thickness) of area 4cm² by considering 100 spherical drops of radius ³√(3/(40π)) * 10⁻³ cm. Then the thickness of oleic acid will be x * 10⁻¹⁴ m. Where x is ______.
Suppose you have taken a dilute solution of oleic acid in such a way that its concentration becomes 0.01cm³ of oleic acid per cm³ of the solution. Then you make a thin film of this solution (monomolecular thickness) of area 4cm² by considering 100 spherical drops of radius ³√(3/(40π)) * 10⁻³ cm. Then the thickness of oleic acid will be x * 10⁻¹⁴ m. Where x is ______.
6 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
Answered by
5 months ago
4t = 100 * (4/3)π * (40π * 10? * 0.01)³
t = 2.5 * 10? ¹¹ cm = 2.5 * 10? ¹³ m
Similar Questions for you
From A to B the process is isobaric

= W = 2 × R (600 - 350)
= 500 R
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering





