Ten small planes are flying at a speed of 150 km/h in total darkness in an air space that is 20 * 20 * 1.5 km3 in volume. You are in one of the planes, flying at random within this space with no way of knowing where the other planes are. On the average about how long a time will elapse between near collision with your plane. Assume for this rough computation that a safety region around the plane can be approximated by a sphere of radius 10m.

2 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

This is a long answer type question as classified in NCERT Exemplar

Time require to avoid the collision T= l/v where l = mean free path =1/ 2 π d 2 n

Where n = N/V

n=number of aeroplanes/volume

= 10 20 * 20 * 1.5 = 0.0167 k m -3

T= 1 V 2 π d 2 N * 1 v

T= 1 2 * 3.14 * 20 2 * 0.0167 * 10 - 6 * 150 = 10 6 1776.25 * 2.505

= 10 6 4449.5 = 224.74 h 225 h

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering