The approximate height from the surface of earth at which the weight of the body becomes 1 3 of its weight on the surface of earth is :                                                                        

[Radius of earth R = 6400 km and 3 = 1 . 7 3 2 ]

Option 1 - <p>3840 km</p>
Option 2 - <p>4685 km</p>
Option 3 - <p>2133 km</p>
Option 4 - <p>4267 km</p>
3 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
6 months ago
Correct Option - 2
Detailed Solution:

g = 9 ( 1 + h R ) 2

g 3 = g ( 1 + h R ) 2

( 1 + h R ) 2 = 3

1 + h R = 3

h R = 3 1

h R = 1 . 7 3 2 1

h R = 0 . 7 3 2

h = 0.732 * 6400

= 4684.8 km » 4685 km

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering