The displacement simple harmonic oscillator after 3 seconds starting from its mean position is equal to half of its amplitude. The time period of harmonic motion is:
The displacement simple harmonic oscillator after 3 seconds starting from its mean position is equal to half of its amplitude. The time period of harmonic motion is:
Option 1 - <p>6 s</p>
Option 2 - <p>8 s</p>
Option 3 - <p>12 s</p>
Option 4 - <p>36 s</p>
3 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
Answered by
6 months ago
Correct Option - 4
Detailed Solution:
Angle travelled by while moving from A to B
T = 36 sec
Similar Questions for you
Velocity of block in equilibrium, in first case,
Velocity of block in equilibrium, is second case,
From conservation of momentum,
Mv = (M + m) v’
f? = 300 Hz
3rd overtone = 7f? = 2100 Hz
Kindly consider the following figure
K = U
½ mω² (A² - x²) = ½ mω²x²
A² - x² = x²
A² = 2x²
x = ± A/√2
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

Physics Oscillations 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering

