The length of a second's pendulum on the surface of Earth is 1m. What will be the length of a second's pendulum on the moon?
The length of a second's pendulum on the surface of Earth is 1m. What will be the length of a second's pendulum on the moon?
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
Time period of simple pendulum T=2s
For simple pendulum T= where l is length and g = acceleration due to gravity.
Te=2
On the surface of the moon Tm= 2
=
Te=Tm to maintain the second's pendulum time period
1= …………….1
But the accel
Similar Questions for you
Velocity of block in equilibrium, in first case,
Velocity of block in equilibrium, is second case,
From conservation of momentum,
Mv = (M + m) v’
f? = 300 Hz
3rd overtone = 7f? = 2100 Hz
Kindly consider the following figure
K = U
½ mω² (A² - x²) = ½ mω²x²
A² - x² = x²
A² = 2x²
x = ± A/√2
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Fourteen 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering

