The number of molecules in one litre of an ideal gas at 300K and 2 atmospheric pressure with mean kinetic energy 2 * 10?? J per molecule is:

Option 1 - <p>0.75 × 10¹¹<br>&lt;!-- [if !supportLineBreakNewLine]--&gt;<br>&lt;!--[endif]--&gt;</p>
Option 2 - <p>3 × 10¹¹<br>&lt;!-- [if !supportLineBreakNewLine]--&gt;<br>&lt;!--[endif]--&gt;</p>
Option 3 - <p>6 × 10¹¹<br>&lt;!-- [if !supportLineBreakNewLine]--&gt;<br>&lt;!--[endif]--&gt;</p>
Option 4 - <p>1.5 × 10¹¹</p>
101 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
5 months ago
Correct Option - 3
Detailed Solution:

1 litre, T = 300K, P = 2 atm, KE = 2*10? J/molecule, no of molecule =?
No. of molecules = (no of moles) * NA = nNA
Also, n = PV/RT = PV/ (NAkT)
KE = (3/2)kT = 2*10? J [Given]
kT = (4/3)*10?
P = 2 atm = 2 * 1.013 * 10? N/m²
vol = 1 lit = 10? ³ m³
No. of molecules = PV/kT = (2*1.013*10? * 10? ³)/ (4/3)*10?

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering