The satellites revolve around a planet in coplanar circular orbits in anticlockwise direction. Their period of revolutions are 1 hour and 8 hour respectively. The radius of the orbit of nearer satellite is 2 * 103 km. The angular speed of the farther satellite as observed from the nearer satellite at the instant when both the satellites are closest is πxradh1 where x is__________.

2 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
5 months ago

For A satellite T1 = 1hour

S o ω 1 = 2 π r e d / h o u r                

for B satellite T2 = 8 hour

given R1 = 2 * 103 Km

Relative  ω = V 1 V 2 R 2 R 1 = 2 π * 1 0 3 6 * 1 0 3  

π 3 rad/hour

 x = 3

 

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Gravitation 2025

Physics Gravitation 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering