The volume of a given mass of a gas at 27°C, 1 atm is 100 cc. What will be its volume at 327°C?
The volume of a given mass of a gas at 27°C, 1 atm is 100 cc. What will be its volume at 327°C?
2 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
Answered by
8 months ago
This is a short answer type question as classified in NCERT Exemplar
V
V/T = constant
T1=273+27=300K
T2= 273+327= 600K
V1= 100cc
V2=V1 (600/300)
V2=2V1
V2= 2 (100)=200cc
Similar Questions for you
PV = nRT
->Pµn
->Ratio=
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering


