250 mL of a waste solution obtained from the workshop of a goldsmith contains 0.1M AgNO3 and 0.1M AuCl. The solution was electrolyzed at 2 V by passing a current of 1 A for 15 minutes. The metal/metals electrodeposited will be : (E°Ag+/Ag = 0.8 V, E°Au+/Au = 1.69 V)
250 mL of a waste solution obtained from the workshop of a goldsmith contains 0.1M AgNO3 and 0.1M AuCl. The solution was electrolyzed at 2 V by passing a current of 1 A for 15 minutes. The metal/metals electrodeposited will be : (E°Ag+/Ag = 0.8 V, E°Au+/Au = 1.69 V)
Charge (q) = (it/96500) F = (1x15x60)/96500 = 900/96500 = 9/965 F = 0.0093F
No. of moles of Au? = 0.025 & No. of moles of Ag? = 0.025
Species with higher value of SRP will get deposited first at cathode.
(i) Au? (aqs) + e? → Au (s)
0.025 0.0093 mole
So only Au will get deposited
Similar Questions for you
ΔG° = –RT * 2.303 log K
–nFE° = +RT * 2.303 log K
2 * 96500 * 0.295 = 8.314 * 298 * 2.303 log10 K
10 = log10 K = 1010
It has chiral centre and differently di substituted double bonded carbon atoms.
Rate of ESR ∝ No. of α – H (Hyperconjugation)
Cr3+ion is a most stable in aqueous solution due to. t2g half filled configuration
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Chemistry Electrochemistry 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering



