A 1 mol ideal gas expands from 10 L to 100 L at 300 k, if above expansion takes place reversibly and isothermally then magnitude of work done is _____ (in KJ)
A 1 mol ideal gas expands from 10 L to 100 L at 300 k, if above expansion takes place reversibly and isothermally then magnitude of work done is _____ (in KJ)
2 Views|Posted 4 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
Answered by
4 months ago
|w| = 5744 J
|w| = 5.744 kJ » 6 kJ
Similar Questions for you
Kindly go through the solution
(1) [Ni (NH3)6]+2 → Ni+2 → d8, C. No. = 6,
SP3d2, Para
(2) [Co (H2O)6]+2 → Co+2 → d6, C. No. = 6
d2sp3, Dia
(3) [Ti (H2O)6]+3 → Ti+3 → d1, C. No. = 6
d2SP3, Para
(4) [Co (NH3)6]+3 → Co+3 → d5, C. No. = 6
d2sp3, Para
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

Chemistry Thermodynamics 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering


