An acidic solution of dichromate is electrolyzed for 8 minutes using 2 A  current. As per the following equation C r 2 O 7 2 - + 14 H + + 6 e - 2 C r 3 + + 7 H 2 O   . The amount of C r 3 + obtained was 0.104 g   . The efficiency of the process (in %) is (Take: F = 96000 C   , At. Mass of chromium = 52    )

8 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
5 months ago

According to Faraday law

  W = Z I t * η Where η = efficiency

or W = E 96500 * 1 * t * η

Putting values

. 104 = ( 52 / 3 ) * 2 * 8 * 60 * η 96500 η = 0.6

So percentage efficiency = 60 %

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

ΔG° = –RT * 2.303 log K

–nFE° = +RT * 2.303 log K

2 * 96500 * 0.295 = 8.314 * 298 * 2.303 log10 K

10 = log10 K = 1010

It has chiral centre and differently di substituted double bonded carbon atoms.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Chemistry NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Eight 2025

Chemistry NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Eight 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering