Calculate the volume occupied by 12.0 g of propane gas at 60°C and 740 mm of pressure. (Molecular weight of C = 12 g/mol , H = 1 g/mol ) [R = 0.082 L atm/molK]
Calculate the volume occupied by 12.0 g of propane gas at 60°C and 740 mm of pressure. (Molecular weight of C = 12 g/mol , H = 1 g/mol ) [R = 0.082 L atm/molK]
Mol wt of propane = 44 g and weight of propane = 12.0 g
So, using PV = nRT
V = (nRT)/P = (12/44) * 0.082 * 333) / (740/760) = 7.648 L
Similar Questions for you
To decompose 1 mole of H? O, we need two moles of electrons i.e. 2 faraday
To decompose 4 moles of H? O, we need 8 faraday.
Now, Q = I × t? t = (8 × 96500) / 4 = 1.93×10? sec
Matching Calcium Compounds to their Description:
o Ca (OCl)? : Bleach
o CaSO? • ½ H? O: Plaster of paris
o CaO: Component of cement
o CaCO? : Antacid
Main product of electrolysis of conc. H? SO? is H? S? O? i.e. HO? SO-OSO? H
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Chemistry Electrochemistry 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering