For a photochemical reaction A → B, 1.0*10-5 mole of B were formed on absorbing 1.2 * 1019 photons, quantum efficiency is : (NA = 6 * 1023)

2 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
5 months ago

Number of mol of A reacted = 1*10? = 10?
Number of molecule of A = 10? * 6 *10²³
Quantum efficiency = (6 *10¹? ) / (1.2 *10¹? ) = 0.50

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Chemistry Ncert Solutions Class 11th 2023

Chemistry Ncert Solutions Class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering