The magnitude of the change in oxidizing power of the couple is x * 10-4 V, if the H+ concentration is decrease from 1M to 10-4M at 25°C (Assume concentration of and Mn2+ to be same on change in H+ concentration). The value of x is………………… (Rounded off to the nearest integer)
[Given : ]
The magnitude of the change in oxidizing power of the couple is x * 10-4 V, if the H+ concentration is decrease from 1M to 10-4M at 25°C (Assume concentration of and Mn2+ to be same on change in H+ concentration). The value of x is………………… (Rounded off to the nearest integer)
[Given : ]
[H+] = 1M
So, difference in E1 & E2 is
= 0.3776 V
= 3776 * 10-4 V
Similar Questions for you
Ecell = 0 –
= – 0.03 (0.3)
= – 0.009
= – 9 * 10–3 V
x = 9
H2 (g) + Cu2+ (aq) 2H+ (aq) + Cu (s)
0.31 = 0.34 -
x = 7
H2 (g) + Cu2+ (aq) 2H+ (aq) + Cu (s)
0.31 = 0.34 -
x = 7
E_cell = E? _cell - (0.059/2)log { [Cu²? ]/ [Ag? ]²}
E? = E? _cell - (0.059/2)log [0.1/ (0.01)²] = 0.3095
E? _cell = 0.3095 + 0.0885 V
E? _cell = 0.398
Again, E? = E? _cell - (0.059/2)log [10? ²/ (10? ³)²]
E? = 0.398 - (0.059/2) x 4 V
E? = 0.28 V
E? = 28 x 10? ² V
Ecell = 1.05 - (0.059 / 2) log ( [Ni²? ] / [Ag? ]²)
= 1.05 - (0.059 / 2) log ( [10? ³] / [10? ³]²)
= 1.05 - (0.059 × 3) / 2 = 1.05 - 0.0885 = 0.9615 volt
There is a misprint in the question. The E? cell is incorrectly given as 10.5 V. This should have been 1.05 volt.
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Chemistry Electrochemistry 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering