The mass of gas adsorbed, x, per unit mass of adsorbate, m, was measured at various pressures, p. A graph between log(x/m) and log p gives a straight line with slope equal to 2 and the intercept equal to 0.4771. The value of x/m at a pressure of 4 atm is: [numerical value].
(Given log3 = 0.4771)

4 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
R
5 months ago

Sol. (x/m) = k (P)¹/?
log (x/m) = logk + 1/n logP
Slope = 1/n = 2 So n = 1/2
Intercept ⇒ logk = 0.477 So k = Antilog (0.477) = 3
So (x/m) = k (P)¹/? = 3² = 48

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Emulsion is a colloidal solution of liquid in liquid.

Haemoglobin is a positive colloid. Hence greater is the charge of anion, more effective will be the coagulation of haemoglobin.

Therefore,

Correct order of coagulating power is

 

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Chemistry NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Two 2025

Chemistry NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Two 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering