The minimum uncertainty in the speed of an electron in an one dimensional region of length 2a0 (Where a0 = Bohr radius 52.9 pm) is__________ km s-1.

(Given: Mass of electron = 9.1 * 10-31 kg, Planck's constant h = 6.63 * 10-34 Js)

60 Views|Posted a year ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
a year ago

E1H=−2.2*10−18J

Li→Li+2+2e−, n=2

ELi+2=E1H*Z2n2=−2.2*10−18*3222

λ=4*10−8 m

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

67K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
7.2L
Reviews
|
1.9M
Answers

Learn more about...

Chemistry Structure of Atom 2025

Chemistry Structure of Atom 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering