Through a ZnSO4 solution, 0.015 A current was passed for 15 minutes. What is the mass of Zn deposited? (in mg)

(Atomic weight of Zn = 65.4 )

2 Views|Posted 4 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
4 months ago

Charge passed = It

= 0.015 * 15 * 60 C

Moles of electrons passed = 0 . 0 1 5 * 1 5 * 6 0 9 6 5 0 0  

Moles of Zn deposited = 1 2 * 0 . 0 1 5 * 1 5 * 6 0 9 6 5 0 0  

= 0.00007

Mass of Zn deposited = 0.00007 * 65.4 g = 4.58mg

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

ΔG° = –RT * 2.303 log K

–nFE° = +RT * 2.303 log K

2 * 96500 * 0.295 = 8.314 * 298 * 2.303 log10 K

10 = log10 K = 1010

It has chiral centre and differently di substituted double bonded carbon atoms.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Chemistry Electrochemistry 2025

Chemistry Electrochemistry 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering