0.056 kg of Nitrogen is enclose in a vessel at a temperature of 127°C. The amount of heat required to double the speed of its molecules is ___________ k cal.
0.056 kg of Nitrogen is enclose in a vessel at a temperature of 127°C. The amount of heat required to double the speed of its molecules is ___________ k cal.
2 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
Answered by
6 months ago
Tf = 4Ti = 4 * 400 = 1600 k
=
=
Q = 12 * 103 cal
= 12 k cal
Similar Questions for you
PV = nRT
->Pµn
->Ratio=
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering


