1 mole of H2 gas is contained in a box of volume V = 1.00 m3 at T = 300K. The gas is heated to a temperature of T = 3000K and the gas gets converted to a gas of hydrogen atoms. The final pressure would be (considering all gases to be ideal)

(a) Same as the pressure initially

(b) 2 times the pressure initially

(c) 10 times the pressure initially

(d) 20 times the pressure initially

2 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar

(d) When number of molecules breaks then number of moles would become double.

P n T where n is the number of moles and T is temperature of ideal gas

As gases breaks number of moles becomes twcice of initial so n2 =2n1

P 2 P 1 = n 2 T 2 n 1 T 1 = 2 n 1 ( 3000 ) n 1 ( 300 ) = 20

p2=20p1

so 20 tim

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering